Strokovna sodelavka Tatjana Ivančič, na OOZ Koper preko točke e-VEM, za člane opravlja brezplačne storitve za postopke izvedene v Poslovnem registru Slovenije oziroma v Sodnem registru, in sicer:
- ustanovitev gospodarskega subjekta (s.p., d.o.o.)
- sprememba podatkov na že obstoječem gospodarskem subjektu (sprememba sedeža podjetja, naziva, dejavnosti, lastništva, ipd)
- izbris gospodarskega subjekta (s.p., d.o.o.)
- in druga s tem povezana opravila
Za ne člane zbornice svetujemo proti plačilu, in sicer svetovanje zajema:
- kako ustanoviti podjetje, ali izbrati s.p. ali d.o.o. ?
- kaj je potrebno postoriti na davčnem področju?
- kako zaposliti delavca in kakšne so obveznosti?
- kakšne obveznosti ima podjetnik na področju varnosti pri delu, ekologije in zdravja pri delu?
- o minimalnih tehničnih pogoji za opravljanje dejavnosti,
- registracija samostojnega podjetnika ali gospodarske družbe na točki VEM.
Obrtna dejavnost
Obrtna dejavnost je tista dejavnost, ki se opravlja v skladu z določili 5. člena Obrtnega zakona.
Zanjo veljajo naslednje značilnosti:
- da gre za proizvodno ali storitveno dejavnost na podlagi individualnih naročil, da se opravlja proizvodnja le v majhnih serijah ter da serijska proizvodnja ne obsega pretežnega dela dejavnosti,
- da se uporabljajo stroji, orodja in tehnične naprave, ki so primerne za opravljanje dejavnosti po predhodni alinei in da nimajo značilnosti tekočih trakov ali avtomatiziranega delovnega procesa,
- da je osebni angažma v proizvodnji, izvajanju storitev ali pri vodenju podjetja prevladujoč,
- da se opravlja trajno.
Ne glede na prejšnji odstavek se dejavnost ne šteje za obrtno dejavnost oz. se šteje, da se ta ne opravlja na obrtni način, če:
- jo opravlja gospodarski subjekt, ki ima organizirane posamezne poslovne funkcije kot zaokrožene faze poslovnega procesa (npr. finančna, nabavna, prodajna in proizvodna funkcija),
- se opravlja v majhnem obsegu, kot dopolnitev ostalim dejavnostim gospodarskega subjekta,
- če jo opravlja gospodarski subjekt, ki se v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, razvršča med velike in srednje družbe.
Obrtne dejavnosti in ustrezne poklicne usposobljenosti za katere je potrebno pridobiti obrtno dovoljenje so določene v 3. členu Uredbe o obrtnih dejavnostih (Uradni list RS, št. 63/13).
Obrtno dovoljenje
Pravica do opravljanja obrtne dejavnosti, za katero je potrebna ustrezna poklicna usposobljenost, se pridobi na podlagi obrtnega dovoljenja in vpisa v obrtni register.
Obrtno dovoljenje lahko pridobi tudi oseba, ki izpolnjuje pogoje iz 2. odstavka 9. člena Obrtnega zakona.
Vse postopke v zvezi z izdajo obrtnih dovoljenj in vpisom v obrtni register, vodijo pooblaščene osebe na območnih obrtno-podjetniških zbornicah in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Vlogo za pridobitev obrtnega dovoljenja, skupaj z vsemi zahtevanimi prilogami, je potrebno vložiti na OOZ na območju katere je sedež predlagatelja ali na OZS (sedež samostojnega podjetnika ali pravne osebe, ki želi pridobiti obrtno dovoljenje).
Predlagatelj, ob izpolnitvi vseh zahtevanih pogojev za izdajo obrtnega dovoljenja, prejme odločbo o obrtnem dovoljenju in reprezentativno obrtno dovoljenje.
Spremembe in prenehanje dejavnosti
Če se spremenijo podatki, ki jih vsebujeta odločba o obrtnem dovoljenju in reprezentativno obrtno dovoljenje (sprememba sedeža firme, naziva firme, dejavnosti, nosilca dejavnosti,..) mora imetnik obrtnega dovoljenja v roku 15 dni po spremembi vložiti vlogo za spremembo podatkov in sicer na pristojni OOZ ali na OZS.
V primeru prenehanja opravljanja dejavnosti za katere je bilo izdano obrtno dovoljenje se je fizična ali pravna oseba dolžna v roku 8 dni po prenehanju odjaviti iz obrtnega registra (2. odstavek 17. člena Obrtnega zakona). Dolžnost odjave iz obrtnega registra velja tudi v primeru pripojitve k drugi pravni osebi. Obrtnega dovoljenja ni dovoljeno prenesti na drugo pravno ali fizično osebo.
Delo na točki VEM in obrtnem registru vodi strokovna sodelavka Tatjana Ivančič, kontakti: 05/613-90-00, GSM: 031/679-454 ali e-naslov: tatjana.ivancic@ozs.si.